Webbyt
 
 
   
English
Uudised
Birma ja Tai 2016
India 2015
Ühe euroga Pärnust Prantsusmaale
Vietnami ja Kambod˛a reis
Eestikeelsed reisiportaalid
Ingliskeelsed reisiportaalid
Hääletamine
Autoturistile
Ilmaportaalid
Kohalik aeg
Reisiraha
Reisijate õigused
Geograafiamängud
Vaatamisväärsused
 
Giza püramiidid
 
Petra kaljulinn
 
Colosseum
 
Stonehenge
 
Hiina müür
 
Taj Mahal
 
Angkor
 
Chichen Itza
 
Kristuse kuju
 
Machu Picchu
Usupühad
Festivalid
Näidismarsruudid
Ingliskeelsed dokfilmid ja reisisaated
   
 
Webbyt
 
Stonehenge
EST » Seljakotirändur » Vaatamisväärsused » Stonehenge
SisukaartPrindi
     
 

Stonehenge Inglismaal

http://www.youtube.com/watch?v=-6oxmxPKoSE

http://www.youtube.com/watch?v=36pA0xTl1yg

http://www.bbc.co.uk/history/programmes/stonehenge/flash/panorama.swf

Stonehenge ehitamine algas umbes 5500 aastat tagasi ehk 3500 aastat eKr. Inglise arheoloog Richard Atkinson jõudis eelmise sajandi keskel järeldusele, et esialgne Stonehenge oli ringikujuline ja teda ümbritses vallikraav koos 56 süvendiga (nn. Aubrey augud). Esimesena on püstitatud Kannakivi, mis asub monumendi sissepääsu juures.

Teist ehitusjärku alustati 3200 aastat eKr. Uutest ehitisest moodustus paralleelne seljakute rida, mis sidus ehitise Avoni jõega. Ka selle ehitamise aja 80 kivi pärinevad 320 kilomeetri kauguselt Prescelly mägedest Kagu-Walesis.

Kive transporditi parvedel alguses mööda merd ja seejärel mööda Avoni jõge. Maismaal kasutati vedamiseks ilmselt rullikuid, sest nomaadid ratast ei tundnud.

Alguses moodustati kiltkividest ringid, aga need lammutati peagi ja nende asemele toodi hiiglaslikud kivisambad, mis annavad tooni ka tänapäeval. Suurimad neist kaaluvad kuni 26 tonni.

Kivid olid risti teiste peale vinnamiseks väga rasked ja nad tuli valmis raiuda piinliku täpsusega, et nad püstistele kividele püsima jääksid. Kõige keskele püstitati kolmikkivi hobuserauakujuliselt, mida on näha ka tänapäeval.

Viimased muudatused ehitises tehti umbes 2000 aastat eKr. Selle käigus võeti väiksemad kiltkivid uuesti tugede kohalt maha ja paigutati praegusesse asendisse ringi keskel. Samal ajal paigutati ühe kolmikkivi ette suur roheline liivakivist rahn, mis on samuti pärit Lõuna-Walesist. Praegu nimetatakse seda rohelist liivakivi Altarikiviks.

Stonehenge'i otstarbe kohta on arvatud, et ta oli observatoorium, ohvripaik või pühakoda. Kindlasti kasutati Stonehenge’i matusetalitusteks, sest sealt on leitud paljude inimeste säilmeid ja märke ohvrite toomisest. Arvatakse, et Aubrey augud tähistasid sissepääsu allilma.

Stonehenge’i ringikujuline põhikuju viitab võimalusele, et Stonehenge'i kasutati astronoomilisteks vaatlusteks, nende abil loodi baaskalendreid, määrati aastaaegade vaheldumist ja vaadeldi taevakehi.

On püstitatud hüpotees, et Stonehenge oli kõigile 12 taevajumalale püstitatud kosmiline tempel. Stonehenge’i rajajad ei saanud olla lihtsad talupojad, neil pidi olema oma suhteliselt kõrgelt arenenud kultuur. Võib-olla olid nad sama arenenud või isegi paremini arenenud kui egiptlased, aga kirjalikke allikaid selle kohta pole.

Stonehenge jäeti maha umbes 3000 aastat tagasi, kuid oma maagilist tähendust pole ta siiani minetanud. Rahvakogunemisi on peetud selles kohas aastasadu ja kohalikud inimesed arvavad, et nendel hiidrahnudel on tervendav mõju.

Kahjuks on Stonehenge’ist alles ainult tema kunagise uhkuse vari. Üle poole kividest on kas kadunud või muru all.

Kohalejõudmine

Stonehenge asub Wiltshire maakonnas, ligi 3,2 kilomeetrit (2 miili) Amesburyst läänes ja 13 kilomeetrit (8,1 miili) Salisburyst põhjas.  Esmalt tuleb Londonist Waterloo jaamast sõita rongiga Andoveri või Salisbury jaama. Andoverist pääseb bussiga Amesbury, edasi tuleb minna jala või võtta takso. Salisburyst viib otse Stonehengesse ainult Wilts & Dorset Stonehenge Tour, teine võimalus on jällegi takso. Infot piletite jpm kohta saab siit.

Soovitused-hoiatused

Korralikud jalanõud ja vihmakindel riietus.


 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
< Jaanuar 2019  >
 

 
Free website - Webbyt