Webbyt
 
 
   
English
Uudised
Birma ja Tai 2016
India 2015
Ühe euroga Pärnust Prantsusmaale
Vietnami ja Kambod˛a reis
Eestikeelsed reisiportaalid
Ingliskeelsed reisiportaalid
Hääletamine
Autoturistile
Ilmaportaalid
Kohalik aeg
Reisiraha
Reisijate õigused
Geograafiamängud
Vaatamisväärsused
 
Giza püramiidid
 
Petra kaljulinn
 
Colosseum
 
Stonehenge
 
Hiina müür
 
Taj Mahal
 
Angkor
 
Chichen Itza
 
Kristuse kuju
 
Machu Picchu
Usupühad
Festivalid
Näidismarsruudid
Ingliskeelsed dokfilmid ja reisisaated
   
 
Webbyt
 
Machu Picchu
EST » Seljakotirändur » Vaatamisväärsused » Machu Picchu
SisukaartPrindi
     
 

Machu Picchu Peruus

http://www.youtube.com/watch?v=P2YBVlgqqco

http://www.youtube.com/watch?v=UbBu8Sikhtc

Machu Picchu ehk ketšua keeles “vana mägi” või “vana tipp” on Andides 2430 meetri kõrgusel asuv inkade püha linn. Linna ehitus algas aastatel 1430-1450, ehituse algatajaks peetakse inkade valitsejat Pachacutec`i.

Machu Picchus ja selle ümbruses elas 750-1200 inimest, teiste seas preestrid. Mõnedel andmetel elas seal inkade eliit. Linnast on säilinud enam kui 200 hoonet, mis on kõik laotud ilma mördita tihedalt üksteise vastu  paigaldatud kividest ja peavad seetõttu maavärinatele paremini vastu. Inkad ei kasutanud ehitamiseks ratast ega tugevaid veoloomi, kõik kivid lohistati paika inimjõul.

Machu Picchus elati kuni 1532. aastani, mil inkade impeeriumi vallutasid Hispaania konkistadoorid. Kõrgel mägedes asuva linna mahajätmise põhjus pole teada. Kuigi Machu Picchu asub vaid 80 km kaugusel inkade pealinnast Cuscost loodes, ei suutnud hispaanlased seda avastada ja seetõttu jäi linn rüüstamata.

Esimene teadaolev Machu Picchu välismaalasest külastaja oli 1911. aastal ameerika arheoloog Hiram Bingham, kes sealt hulga esemeid kaasa võttis. Peruu valitsus on pidanud Yale'i Ülikooliga läbirääkimisi, et ligi 40 000 Machu Picchust pärit irdmuistist tagasi saada.

1983. aastal kanti “inkade kadunud linn” UNESCO maailmapärandi nimekirja. UNESCO hinnangul külastab Machu Picchut liiga palju inimesi ja seetõttu on hakatud mõtlema külastatavuse piiramisele.

Kohalejõudmine

Esmalt tuleb Cuscost sõita rongiga Machu Picchu jalamil asuvasse Aguas Calientes ehk Machu Picchu Pueblo alevikku. Rongiaegu valida ja pileteid osta saab Peruu raudtee koduleheküljelt. Kui Cuscost Aguas Calientesesse sõitvad rongid on välja müüdud, võite bussi või taksoga sõita Ollantaytambo`sse, kust läheb Aguas Calientes`se rohkem ronge. Bussid Aguas Calientes`ini ei sõida.

Lisainfot Aguas Calientesi, Machu Picchu, Inka Traili kohta leiate sellelt ja sellelt leheküljelt.

Järgmine ülesanne on Agua Calientes öömaja leida. Selle otsimisel on abiks see lehekülg ja Wikitravel, hinnad on võrdlemisi soolased.

Machu Picchusse viivad Aguas Calientes`ist bussid. Kaheksa kilomeetri pikkuse teekonna läbimiseks kulub pool tundi, edasi-tagasi pilet maksab 14 USD. Teine võimalus on alevikust jalgsi Machhu Picchule tõusta.

Soovitused-hoiatused

Piletid Cuscost Aguas Calientes`se tasub Peruu raudtee kodulehelt varakult ära osta.

Machu Picchu pileteid müüakse Aguas Calientes asuvas kultuurikeskuses, mis on avatud 5.30-21. Vahendajatelt pileteid ostes võite petta saada. ISIC-kaardiga on piletid odavamad, võtke see kaasa.

Kiire kõrguste vahetumisega võib kaasneda nõrkus ja peavalu. Üks võimalusi aklimatiseerumiseks on juua kokaleheteed. Wayna Picchu`le tõus mööda turvamata rada nõuab head füüsilist ettevalmistust, tõus sinna suletakse keskpäeval ja päevas lastakse üles ainult 400 inimest.


 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
< Jaanuar 2019  >
 

 
Free website - Webbyt