Webbyt
 
 
   
English
Uudised
Birma ja Tai 2016
India 2015
Ühe euroga Pärnust Prantsusmaale
Vietnami ja Kambodža reis
Eestikeelsed reisiportaalid
Ingliskeelsed reisiportaalid
Hääletamine
Autoturistile
Ilmaportaalid
Kohalik aeg
Reisiraha
Reisijate õigused
Geograafiamängud
Vaatamisväärsused
 
Giza püramiidid
 
Petra kaljulinn
 
Colosseum
 
Stonehenge
 
Hiina müür
 
Taj Mahal
 
Angkor
 
Chichen Itza
 
Kristuse kuju
 
Machu Picchu
Usupühad
Festivalid
Näidismarsruudid
Ingliskeelsed dokfilmid ja reisisaated
   
 
Webbyt
 
Hiina müür
EST » Seljakotirändur » Vaatamisväärsused » Hiina müür
SisukaartPrindi
     
 

Suur Hiina müür

http://www.youtube.com/watch?v=AB4nXADdPPY (müüri ehitamine)

http://www.youtube.com/watch?v=7M6mR_83Zes (ajalooline film)

http://www.youtube.com/watch?v=WKzFnhN8o04  (tänapäev)

Suur Hiina müür on Hiina kaitserajatis, mis on ehitatud 3. sajandist eKr kuni 17. sajandi alguseni selleks, et kaitsta Hiina dünastiaid põhjapoolsete rahvaste (mongolid, türklased jt) sissetungi eest. Alates 3. sajandist ehitati üksikuid müürilõike, aastatel 220-200 lasi esimene Hiina keiser Qin Shi Huangdi müürilõigud omavahel ühendada.

Müüri kogupikkuseks loetakse pärast 2009. aasta arheoloogilisi avastusi 8851,8 km (peamüüri pikkus 2400 km) ja praegu ulatub müür mererannikult Pekingist idas kuni Gobi kõrbeni Gansu provintsis keset Hiinat. Turistid külastavad enamasti Pekingi lähedal asuvaid müürilõike, kuid Suurt Hiina müüri vüib vaadata ka mujal.

Müür on 9 meetrit kõrge, ülaosas 5,5 meetrit lai ning varustatud müüripealse tee, vahitornide, väravate ja kantsidega, millest juba vahitorne on kokku loetud umbes 20 000 (Hiina ajaloolased väidavad, et kunagi võis see arv olla 60 000).

Ehitustegevus nõudis hulgaliselt töölisi. Qin Shi Huangdi, kelle mausoleum Xiani lähedal koos terrakotasõdalaste armeega avastati, lahendas selle  talle omase lihtsuse ja laia haardega. Mausoleumi ehitamisele lasi keiser rakendada 700 000 inimest, palee ja müüri ehitamisele miljoneid. Sellise arvu inimeste kokkusaamiseks olid abiks nii sõjad, kust saadi vange, kui ka riigis kehtestatud "wu" ja "shi" süsteem.

Viis perekonda moodustasid ühe "wu", kümme perekonda "shi". Rikkus seadust üks inimene, sattus orjusesse 10 perekonda, kes kõik saadeti ehitama. Ehitustel aga pigistati välja kõik, mis võimalik. Mausoleum, paleed, kanalid ja eelkõige Hiina müür on püstitatud sõna otseses mõttes inimluudele. Iga päev hukkusid tuhanded ja kümned tuhanded ning nende asemele asusid jälle uued.

Hiina müüri efektiivsuse üle on peetud tuliseid vaidlusi. Üksnes kahel korral õnnestus vallutajatel Hiinasse pikemaks ajaks tungida. Esimesteks vallutajateks olid mongolid, kes rajasid Yuani dünastia (1271–1368), teisteks vallutajateks mandžud, kes rajasid Qingi dünastia (1644–1912). Neilgi kordadel polnud põhjuseks mitte müüri, vaid võimul olnud valitsuse nõrkus.

Kohalejõudmine

Badaling ja Juyongguan on Pekingile kõige lähemal (ca 70 km) asuvad müüriosad ja seetõttu kõige rahvarohkemad. Minge Tiananmeni väljaku edelanurgast bussile nr 5 ja sõitke lõpp-peatusesse või metrooliiniga nr 2 Jishuitani jaama ja jalutage itta teest põhja pool asuva bussipeatuseni. Edasi minge nr 919 bussile ja sõitke Badalingi. Viimane buss Pekingist väljub kell 12, viimane buss Badalingist tagasi linna kell 16. Ettevaatust – kuna nr 919 busse on erinevaid, vaadake, kuhu sõidate ja ärge uskuge sinistes jakkides ametimehi, kes ütlevad, et see on vale buss vms, et teid oma bussi peale meelitada.  Õige bussi üks ots maksab 12 RMB.

Kui te ise seigelda ei viitsi, võite vastu võtta Tiananmeni väljaku ja Keelatud Linna lähedal pakutava auto koos juhi ja giidiga, mis maksab 400 RMB ja kiirteemaksud. Odavam võimalus on minna 100-150 RMB maksvate hiinlaste grupiekskursioonidega, siis olete müüril kaks tundi ja ülejäänud päev möödub Mingi tombides, lõunastades ja poodides.

Mutinyau on Pekingist ligi 90 km kaugusel, seal on vähem rahvast ja ümbrus rohelisem. Kõige lihtsam on sinna minna näiteks Leo Hosteli korraldatud ekskursiooni või taksoga. Ainus otsebuss nr 936 väljub Dongzhimeni bussijaamast kell 7 ja 8. Hilisemad nr 936 ja 916 bussid viivad õigest kohast 17 km kaugusele ja edasi tuleb võtta takso. Tagasi Pekingisse sõidab 936 Mutinyaust mitteametlikult kell 16 ja ametlikult kell 17.30

Soovitused-hoiatused

Müür on kohati päris järsk ja vähese treenitusega inimesed väsivad kiiresti. Kui ilm on palav, võtke kaasa peakate ja vett. Kui ilm on jahe ja vihmane, kaitske end tuule ja külma vastu.


 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
< Jaanuar 2019  >
 

 
Free website - Webbyt