Webbyt
 
 
   
English
Uudised
Birma ja Tai 2016
India 2015
Ühe euroga Pärnust Prantsusmaale
Vietnami ja Kambod˛a reis
Eestikeelsed reisiportaalid
Ingliskeelsed reisiportaalid
Hääletamine
Autoturistile
Ilmaportaalid
Kohalik aeg
Reisiraha
Reisijate õigused
Geograafiamängud
Vaatamisväärsused
 
Giza püramiidid
 
Petra kaljulinn
 
Colosseum
 
Stonehenge
 
Hiina müür
 
Taj Mahal
 
Angkor
 
Chichen Itza
 
Kristuse kuju
 
Machu Picchu
Usupühad
Festivalid
Näidismarsruudid
Ingliskeelsed dokfilmid ja reisisaated
   
 
Webbyt
 
Chichen Itza
EST » Seljakotirändur » Vaatamisväärsused » Chichen Itza
SisukaartPrindi
     
 

Chichen Itza Mehhikos

http://www.youtube.com/watch?v=kyvw6G9Max0

http://www.youtube.com/watch?v=q0kOyGZxKh4

http://www.exploratorium.edu/ancientobs/chichen/HTML/webcast.html

Yucatani poolsaarel Piste lähedal asuv maiade linn, mis asutati 514. aastal preester Lakin Chani ehk Itzamna poolt, kelle järgi linnaelanikke itsadeks kutsuma hakati. Chichen Itza tähendab maiade keeles: “Itsa hõimu kaevusuu”. Uskumuste järgi visati inimesi ohverduseks sügavasse kaevu ja kes ellu jäi, pidi olema prohvet.

Maiad asustasid linna 9. sajandini ja jätsid selle siis näljahäda tõttu maha. 10. sajandil asustasid linna tolteegid, kelle kultuur segunes maiade omaga. Tolteegid arendasid ka inimohverdamise kõrgtasemele. Linn eksisteeris aastani 1441, mil elanikud selle hülgasid.

Maiadel oli oma tähestik ja kirjaviis ning tugevad teadmised matemaatikas, astroloogias ja geograafias, kuid see on jäänud mõistatuseks, kuidas suudeti raiuda perfektse täpsusega kivisse rikkalike kaunistuste ja seinamaalingutega paleed, templid, püramiidid ja observatooriumid. Ratast maiad ei tundnud.
Linna süda on taevatrepina kõrguv Kukulcani püramiid (25 m), mis on nime saanud maiade peajumala järgi. Püramiid on nagu kalender, sellel on eriline astronoomiline ülesehitus, kus iga nurk, aste ja kivi on osake kalendrist. Püramiidi sisse pärast ühe ameeriklanna surnukskukkumist enam ei lasta.

Teisteks ehitisteks linnas on Tuhande samba saal, Jaaguari tempel, Ohvriallikas, Sõdalaste tempel, palliplatsid jne. Rohkem infot leiate siit.

Kohalejõudmine

Chichen Itza asub kahe kilomeetri kaugusel väikesest Piste linnast, mis asub Merida-Cancuni maanteel. Pistest Chichen Itza`sse võib minna jala, takso üks ots maksab 3 USD.

Merida jääb Pistest 120, Cancun 157 km kaugusele. Mehhiko bussiliikluse planeerija leiate siit, ülevaate Yucatani poolsaare bussi- ja taksoliiklusest siit.

Soovitused-hoiatused

Ärge jookske Chichen Itza`st ühe päevaga läbi, vaid ööbige Pistes või kusagil lähedal. Südapäeval Chichen Itza`t külastada on kurnav, parem on seda teha hommiku- või õhtupoole ning vaadata õhtul heli- ja valgusshowd.

Soovitatav on jalga panna mugavad jalatsid, pähe peakate ja päikeseprillid ning kaasa võtta veepudel. Müüjate juttu “ainult üks dollar”, “ainult üks peeso” jne ei tasu tõe pähe võtta, see on öeldud tähelepanu äratamiseks.


 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
< Jaanuar 2019  >
 

 
Free website - Webbyt